Loading…

Pavel Mach - obouruční hráč squashe

Pavel Mach - obouruční hráč squashe
6. November 2023
V 64 letech prohání v lize mladší soupeře na squashovém kurtu nejen pravou rukou, ale také levou. Jak k tomu došlo? A co když se potká sám se sebou v lize? Povídali jsme si také o účasti na mezinárodních veteránských turnajích a rodinném sportování.

Pavle, můžeš se představit? Kdo je Pavel Mach?

Ajťák, včelař, golfista a squashista. Zároveň pětinásobný děda.

Hraješ squashovou VAŠI LIGU v Plzni od roku 2015 a v roce 2016 se objevil tvůj dvojník, který ale hraje levou rukou. :) Můžeš nám k tomu říct víc? Jak vznikl nápad hrát ligu pravou i levou rukou?

Pravidelně se nechávám opravovat na fyzioterapii a na otázku “Mám jednostrannou zátěž, co dělat, abych nebyl křivý a neměl v budoucnu potíže?” mi fyzioterapeutka odpověděla “V posilovně to větší zátěží levé strany nespravíte, leda, že byste začal hrát levou rukou”. Tak jsem začal.

Jednu chvíli nebylo daleko od toho, že ses levou rukou vypracoval tak, že by ses v lize potkal. Víš třeba o některých soupeřích, se kterými jsi hrál levou i pravou rukou?

Daleko to nebylo, ale asi se to nestane a i kdyby, tak my bychom se nějak domluvili :-). Že se s někým potkám postupně oběma rukama je docela běžné. Třeba ho porazím ve 2. úrovni pravou, on spadne do 3. a tam to vrátí mé levé.  

Nestane se ti někdy, že přijdeš na domluvený zápas, že nevíš, kterou rukou máš vlastně hrát? :)

Zrovna nedávno jsem měl utkání pravou a pro jistotu jsem se soupeře ptal, v jaké skupině jsme, protože kdysi jsem s ním hrál levou.

Setkal ses třeba i s nějakou negativní reakcí, že se soupeř cítil potupen, že s ním hraješ “slabší” rukou?

Nesetkal, ale slyšel jsem, že už někdo prohlásil, že až klesne tak hluboko, že potká mou levou ruku, přestane hrát squash.

Snad nebude vadit, že prozradím tvůj věk 64 let. V ročníku 2023 jsi byl jen těsně pod stupni vítězů. V předchozích 2 letech jsi byl mezi nejlepšími třemi v lize. Jak se udržuješ ve formě?

Víc práce dá se udržovat zdravý. Forma se dá udržet posilovnou a častým hraním. Kromě ligy máme pravidelné tréninky a také jednou za měsíc jedu někam do světa na veteránský turnaj. Moc se těším na kategorii 65+, najednou budu mít mnohem starší soupeře než teď :-)


Máš nějakého oblíbeného soupeře s kým rád hraješ? A případně proč?

Těžko někoho vybrat, potkávám opravdu hodně lidí. Obecně lze říct, že v nižších ligách, kde jsem levou, hrají lidé víc pro zábavu a squash si užívají, takže je to s nimi příjemnější. Ve vyšších je občas znát, že už jde víc o pořadí a výsledek.

A co naopak na druhé straně spektra? Kdo je tvůj neoblíbený soupeř? Na koho se ti špatně hraje?

Zase těžko někoho vyberu, ale určitě jsou mými méně oblíbenými soupeři leváci. Tím spíš, když se s nimi potkám svou neohrabanou levou.

V lize se objevil také tvůj vnuk. Je někdo další z rodiny, kdo jde v tvých squashových šlépějích?

Dva vnuci squash trénují, ale na soutěže ještě mají čas.

Děláš nějaké další sporty mimo squash?

Hraju dost intenzivně (a průměrně) golf, tam už mne dcera a nejstarší vnuk dostihli. Pravidelně také chodím udržovat kondici do posilovny a postupně jsem se všemi vnuky absolvoval plavecké kurzy. Slušnou posilovnou jsou v sezóně také práce u našich téměř 200 včelstev.


Jaký je tvůj nejlepší sportovní zážitek?

Asi nenajdu jen jeden a kupodivu jde většinou o squashové prohry. Jezdím totiž po Evropě na mezinárodní veteránské turnaje a párkrát jsem se potkal na skleněném kurtu se světovou špičkou, naposledy třeba na mistrovství Evropy s pozdějším vítězem. Již hra s bílým míčkem mezi samými skly je zážitek a když víš, že jasně prohraješ, hraješ uvolněně a užíváš si i perfektní hru soupeře.


Jaký je tvůj nejhorší sportovní zážitek?

Nejhorších bylo určitě taky víc, ale naposledy si vzpomínám na moment, kdy jsem si před pár lety po špatném rozcvičení roztrhl při hře zadní stehenní sval. Konců kariéry si může člověk představit hodně, ale takový jsem nechtěl. Naštěstí to lékaři dobře opravili a já si dál můžu snít o tom, že si jednou zahraju squash na mistrovství světa v kategorii 80+...

Pavle, děkujeme za rozhovor. Přejeme, ať zdraví drží a těším se, až s tebou uděláme další rozhovor jako s mistrem světa 80+ :) Petr

Petr
Petr Lundák - správce ligy v Plzni

Discuss the article

Please sign in to post your comments . Do not have an account on website? Sign up now!