Načítám…

Změna bodování VAŠÍ LIGY od října 2023

Změna bodování VAŠÍ LIGY od října 2023
9. Září 2023
Od začátku nového ročníku měníme bodování VAŠÍ LIGY - nově budeme bodovat výhry místo uhraných setů. Proč? A jak to bude nově? Dočteš se v článku.

Proč se mění bodování?

Nové bodování jsme testovali v ročníku 2023 u tenisových lig a protože se osvědčilo a splnilo očekávání, tak ho zavedeme teď i do všech ostatních sportů.

Důvody pro změnu jsou primárně tyto dva:

 1. Při přidání nových hráčů nebo odhlášení hráčů docházelo často k propadům o 2 úrovně. Ne že by k tomu po změně už dojít nemohlo, ale bude se to stávat díky lepšímu nastavení méně často.

  Zde příklad: 5. hráč z 1. úrovně byl teď často na 10. místě žebříčku. Při přidání 1 nového hráče do 2. úrovně došlo k jeho propadu o 2 úrovně. Nově by tento hráč měl být na 7. místě žebříčku a pro sestup o 2 úrovně by došlo jen v případě přidání 4 nových hráčů do 2. úrovně. Při přidání 1 hráče do 2. úrovně nově místo toho nedojde k postupu 2. hráče ze 3. úrovně.

  Vyslyšeli jsme přání hráčů, že skoky o 2 úrovně jsou často moc. Změna k lepšímu bude hlavně u menších lig, kde postup/sestup o 2 úrovně znamená velký výkonnostní rozdíl. Stejně tak u větších lig v horních a spodních patrech ligy, kde jsou rozdíly mezi hráči větší.
 2. Hráč, který vyhrál více zápasů, mohl být v pořadí skupiny až za hráčem, který jich vyhrál méně. To nastalo díky bodování setů. Tady už trochu záleží na úhlu pohledu, jestli je lepší vyhrát třeba 3 x 3:2 nebo prohra 2:3 a 2 x výhra 3:0. Většinou ale hráči, kterých se to dotýkalo, byli naštvaní nebo v lepším případě zklamaní, že je v pořadí skupiny předstihl někdo, koho porazili a kdo má celkově méně výher než oni. Díky bodování výher se toto stát už nemůže.

Další drobné výhody, které nové bodování přinese:

 • nebudou nutné výjimky pro zúžená nebo rozšířená místa v lize = například 4. úroveň, kde dochází k rozšíření schématu ligy na 2 paralelní skupiny. U všech skupin bude stejné bodování za pořadí (do teď bylo u zmíněné 4. úrovně jinak bodované 2. místo ve skupině).
 • jednodušší systém - podobné bodování jako na turnaji. Za výhru bude vždy stejný počet bodů (2).
 • sjednocené bodování pro všechny ligy

Jak bude nově nastaveno?

Od začátku nového ročníku měníme bodování, které bude pro všechny sporty stejné:

 • Body za úroveň: 20 bodů (+20 bodů za každou vyšší úroveň)
 • Body za pořadí ve skupině: 1. místo 30 bodů, 2. místo 25 bodů, 3. místo 12 bodů, 4. místo 4 body a 5. místo 0 bodů
 • Body za zápasy: 2 body za výhru, 0 za prohru, 0 bodů za skreč (S:S)
S nastavením bodů děkujeme za pomoc našemu dvornímu matematikovi Jiřímu Egermaierovi, který s námi v Plzni hraje squashovou a tenisovou ligu.

Skreč nově za 0 bodů

Toto je novinka i pro tenisty. Upouštíme od mínusových bodů za skreč S:S. Ne že bychom "skrečaře" nechtěli trestat. Naopak je teď v posledním roce přísněji vyřazujeme a mrtvých duší je v lize méně, ale mínusové body za skreč dělaly větší neplechu v bodování. Proto nově S:S bude za 0 bodů. Podobně jako prohra skrečí (S:3 apod.).

Co to znamená v praxi?

Zde odpovídáme na možné otázky, které se hráčům budou honit hlavou:

Musím výsledek od října zapisovat jinak? Výsledek budeš zapisovat stejně jako doposud, takže žádná změna.

Na uhraných setech tedy už vůbec nezáleží? Není to tak. Pořád na nich může záležet při shodném počtu výher 3 a více hráčů, kde rozhoduje minitabulka a skóre ze vzájemných zápasů. Pořád se tedy hraje o každý set, který nakonec může rozhodnout.

Nebude to více nespravedlivé, když nedostanu žádné body za vyhraný set? Naopak si myslíme, že je tam trochu více spravedlnosti v tom, že hráč, který vyhrál více zápasů bude vždy před tím, který vyhrál méně. Tedy mají větší váhu vyhrané zápasy.

Nebude zkreslený žebříček, když se předtím bodovali sety a nově nikoli? Od října začíná nový ročník. Nebudeme tedy sčítat body dosažené ve starém systému s tím novým. Jediné, kde by to mohlo hrát určitou roli, je porovnání bodů vítěze ročníku z jednotlivých let, ale tam záleží vždy i na počtu hráčů v lize a tak to není žádná výrazná nevýhoda.

Kdo postupuje/sestupuje o úroveň výš/níž? Tady se teoreticky nic nemění. Vše se řídí žebříčkem posledního kola. V ideálním případě, kdyby se nikdo neodhlásil ani nepřihlásil, dojde k tomu, že 1. a 2. ze skupiny postoupí o úroveň výš (mimo v místě rozšíření ligy, kde většinou postoupí jen 1.), 3. zůstává v dané úrovni a 4. a 5. sestupují o úroveň níže. Změnou je to, že bude méně často docházet k sestupům/postupům o 2 úrovně při přidání nových hráčů nebo odhlášení hráčů.

Budu rád, když nám dáš vědět, co na změny říkáš, nebo případné další otázky tady dolů do diskuze či na email petr.lundak@vaseliga.cz.

Za tým VAŠÍ LIGY,

Petr

Petr
Petr Lundák

Diskuze ke článku

Roman Havlík
Roman Havlík - Můžeme se nechat překvapit, jestli změna bodování bude k lepšímu a „spravedlivějšímu“ bodování a umisťování hráčů v ligách. Osobně mi systém dosavadní přišel skvělý a férový ke všem hráčům. Na začátku nových sezón či ročníků se prostě může stát, že je posun o dvě úrovně, zvláště pak když se v daném kole nedařilo zahrát dobré výsledky, když se pak tyto věci sečtou, byl posun o dvě úrovně pochopitelný…na druhou stranu zažil jsem posun i opačným směrem o dvě úrovně výš, to se mi ale v kole dařilo a hráči se před prázdninami odhlašovali…samozřejmě při posunu výš si nikdo moc stěžovat nebude, kdežto při posunu dolů se stížnosti na systém jen sypou. Sám doufám, že změna, která nastane, nevychází jen z pár nespokojených a frustrovaných hráčů. Stejně tak si můžeme stěžovat na systém bodování, kdy hráč se třemi výhrami je v pořadí za hráčem se dvěma výhrami. Tady není zas tolik možnosti, jak se taková situace může stát, ale můj názor je ten, že pokud srovnáme hráče A, který má tři výhry 3:2 a jednu prohru 3:0 a hráče B, který má dvě prohry 3:2 a dvě výhry 3:0, je za mě lepší hráč B, jelikož odehrál lepší zápasy (v dosavadním bodování by byl v tabulce výše, nově bude mít horší skóre). Moje zkušenost s tiebrejkovými zápasy je taková, že mnoho z nich končilo v pátém setu rozdílem dvou bodu, proto mi přijde nespravedlivé, aby v takový zápasech byl bodován jen vítěz, respektive aby v tabulce v daném měsíci měl prohraný hráč za takto odehraný zápas 0 bodů. Další věcí je jednotný systém bodování všech soutěží, teď reaguji na testování nového systému u tenisových lig, ačkoli jsou to oba raketové sporty, jejich herní systém bodování je prostě jiný, a to co funguje u tenisu nemusí fungovat u badmintonu, respektive nemusí správně reflektovat výsledky zápasů. R.

10. října 2023, 09:32

Petr Lundák
Petr Lundák - Romane, díky že ses takto rozepsal. Tvým bodům rozumím a dává to smysl. Praxe nejlíp ukáže :) Každopádně trochu dovysvětlím ohledně posunů o 2 úrovně. Tam je teď rozdíl v tom, že při přidání 1 nového hráče do 2. úrovně dojde k tomu, že nepostoupí hráč ze 2. místa ze 3. úrovně nebo sestoupí 3. hráč z 2. úrovně. Teď se stávalo, že často spadl 5. hráč z 1. úrovně až do 3. V tom byl ten problém. Takže tento problém to řeší. Srovnání hráče A (3 těsné výhry a 1 jasná prohra) a hráče B (2 těsné prohry a 2 jasné výhry) je spíš subjektivní. A asi může být různá. Ale ze zkušenosti vím, že hráči byli nespokojení, když je někdo s méně výhrami přeskočil. Ohledně bodování různých sportů máš částečně pravdu. Na druhou stranu i v tenise může být zápas v tiebreaku jen o 2 body. To je tedy podobné. A uhrané sety nebo gemy mohou hrát roli při shodně 3 a více hráčů, takže to není tak, že by na uhraných setech nezáleželo.

10. října 2023, 21:52

Roman Havlík
Roman Havlík - Co se týče srovnání hráče A s hráčem B, tak v republikových soutěžích nikde není hlavním kritériem počet výher, ale počet bodů, může se tedy úplně normálně stát, že hráč s více výhrami má méně bodů, než hráč s více prohrami, hlavní je totiž výsledek zápasu a získaný počet bodů. Jako další z příkladů může být hráč 1 z pětičlenné skupiny, který vyhraje 4 zápasy 3:2, má tedy (poměr setu 12:9), a hráč 2, který má tři výhry 3:0 a jednu prohru 3:2 (poměr setu 11:3). Nový systém dostane hráče se čtyřmi ušmudlanými výhrami na první místo, i když všechna další kritéria (poměr setu, poměr bodů), která dle mého názoru spravedlivěji reflektují průběh zápasu by byla proti němu. Myslím si, že to je velká škoda a změna k horšímu. Snad jedinou výhodu spatřuji v jednoduchosti tohoto "výhrového" systému, ale to by nemělo mít přednost před spravedlivým a zaslouženým bodovým ohodnocením pro jednotlivé hráče. R.

15. října 2023, 12:55

Petr Lundák
Petr Lundák - Romane, díky za doplnění. Nejsem si ale vědom, že bych někde v republikových soutěžích viděl bodování setů. Možná máš na mysli nějaké žebříčky? Ale to je možné i u nás, že někdo má méně výher je před někým, kdo jich má více, protože záleží v jaké hraje úrovni. Jen v té skupině/tabulce se to bere podle výher. Podobně jako třeba na turnajích, když se hraje skupinová fáze (u nás i ve všech soutěžích, které jsem viděl)... Co se týče hráče 1 a hráče 2, tak je to asi věc názoru a dosti subjektivní. Nicméně máme spíše opačnou zkušenost. Tedy, že hráči byli zklamaní, když je někdo ve skupině předběhl, koho oni porazili a ten dotyčný měl méně vyhraných zápasů. Zároveň to tak někteří mohou hrát i takticky, že soupeře unaví (dají mu set), ale jak říkám. Je to asi spíš subjektivní, co je víc, jestli vyhrané zápasy nebo uhrané sety...

16. října 2023, 22:29

Roman Havlík
Roman Havlík - Ahoj Petře, máme holt opačné názory :) já budu doufat, že změna přinese více spokojených hráčů než v předchozím systému bodování a už jen reakci na taktizování...na tom je přeci sport založen ;) R.

17. října 2023, 06:24

Prosím přihlas se pokud chceš komentovat. Nemáš účet na VAŠÍ LIZE? Zaregistruj se!